Krtań – miejsce ważne nie tylko dla wokalistów

Krtań – miejsce ważne nie tylko dla wokalistów

Tarczyca, tchawica, krta

Każdy wie gdzie leży jego krtań? Jeśli nie wiesz połóż rękę na szyi pod brodą i przełnij ślinę. Ruszyło się? Jeśli tak oznacza to, że jesteś szczęśliwym posiadaczem krtani, ale nie ciesz się zabardzo- 100% społeczeństwa ją posiada. Nie mniej jednak Twoja krtań jest wyjątkowa, bo nikt nie posiada drugiej takiej jak Ty.

Krtań ma kształt rury połączonej od dołu z tchawicą, a od góry przymocowana jest więzadłami do kości gnykowej leżącej tuz pod żuchwą.

Krtań zbudowana jest z dziewięciu chrząstek ( chrząstki tarczowatej , pierscieniowatej, nagłośni, a także z podwójnych rożkowatych, klinowatych, nalewkowych) połaczonych ze sobą stawami międzychrząstkowymi co umożliwia jej dużą ruchliwość, a to z kolei wpływa na prawidłową funkcję krani. To tyle o budowie.

A jaką funkcję pełni krtań w organizmie człowieka?Tarczyca, tchawica, krta

Po pierwsze – oddechową.

Krtań to część drogi oddechowej, przy rozsuniętych strunach głosowych powietrze przepływa swobodnie z płuc na zewnątrz.

Po drugie- obronną.

Nagłośnia-jedna z chrzątek tworzących krtań, najładniejsza mioim zdaniem, bo w kształcie listka, zasłania wejście do krtani i chroni drogi oddechowe przd wpadającym pokarmem i ciałami obcymi, a także bierze udział w odruchach wykrztuśnych i kaszlu.

Po trzecie- fonacyjną.

W krtani znajdują się więzadła głosowe- struny głosowe. Dzięki ich pracy potrafimy mówić i śpiewać.

Ruchy krtani są związane z ruchami języka, żuchwy i podniebienia miękkiego – wszystko to jest bardzo ważne, ponieważ nawet niewielkie ruchy kratni wpływająna jakość dźwięku.

Pogmatwane?

Mam nadzieję, że nie bardzo.

Następnym razem o strunach głosowych.